Indikované príslušenstvo
Ako už bolo uvedené, objednací list na mechanický alebo elektrický vozík môže mať aj 19 strán. Tak schválne, čo sa tam skrýva, keď nič z toho nie je v číselníku zdravotnej poisťovne?
Môžete tam nájsť napríklad tieto poklady:
- Výškovo nastaviteľné rukoväte pre doprovod (pretože chrbtová opierka sa vyberá podľa mier vozičkára, nie doprovodu)
- Pogumované obruče (ministerstvo to vyriešilo tak, že pri niektorých kategóriách vozíkov zaviedlo, že „musia byť v cene“. Ak od výrobcu reálne nie sú, len tým klesá reálna úhrada zostávajúca na vozík)
- Polohovanie u elektrických vozíkov (toto nie je o luxuse, to je o odľahčovaní kože, stabilite pri prekonávaní bariér alebo o polohách pri ktorých pociťujeme úľavu)
- Bočné peloty (špeciálne pri deťoch zabraňujú nesprávnemu držaniu tela)
- Výškovo nastaviteľné podrúčky
- Uhlovo nastaviteľné stupačky
- Veľa iného
Ak sa opäť pozrieme cez kopec, tak český systém úhrad rieši indikované príslušenstvo ako ďalší samostatný poukaz (poukazy).
Možno pomôže príklad
Aktívne žijúci tetraplegik môže potrebovať okrem základného kódu na vozík tiež: pogumované obruče, bočné peloty a výškovo nastaviteľné bočnice.
Jeho finančné potreby na dobrý vozík sú značne vyššie a pritom jeho šance na uplatnenie na trhu práce výrazne nižšie. Ak si vyberie doplatkový vozík (napr. karbónový, tak nech zháňa doplatok). Ale príslušenstvo, ktoré vychádza z podstavy jeho handicapu (a je odôvodniteľné) by malo byť pokryté tak, aby sa zmazávali rozdiely napr. medzi vozičkárom paraplegikom a tetraplegikom (teda podľa výšky prerušenia miechy).